Aktualitky

Začátek seminářů

Milí přátelé,
všechny semináře (krom Cesty lásky 1) začínají v pátek ve 14:00 (povídáním a testováním) a vlastní program pak začíná v 15:30.

Transformace Mise Mise na pomoc Zemi Duchovní mise do Jižní Ameriky
Duchovní mise do Jižní Ameriky PDF Tisk Email
Uveřejnil(a) Láďa   
Pátek, 02 Leden 2015 11:04

Mise do Jižní Ameriky
Brazílie – Uruguay – Argentina - Paraguay

17.4.2015 – 8.5.2015 (+-1-2 dni), 22 dní
Cena mise: 69.500 Kč - slevy + příplatky

 

1. den  Praha - Sao Paulo /*
2. den Sao Paulo,  centrum největšího města Jižní Ameriky. Pěší zóna, barvitá tržnice a další atrakce největšího města Jižní Ameriky. Odpoledne přelet do Porto Alegre na jihu Brazílie.

3. Porto Allegre, přístav na soutoku pěti řek. Gaučovské hody a tanečky.
4.-5. Nár. park Aparados da Serra, kaňon Itambeizinho se 700 m vysokými vodopády, pláže u městečka Torres. Noční přejezd komfortním lehátkovým busem do Uruguaye (do Montevidea nebo do Punta del Este).
6. Montevideo – centrum s mauzoleem generála Artigase, lákadla rybí tržnice, montevidejská náměstí, stadion Centenario, místo prvního MS ve fotbale, gaučovské sousoší, pláže na březích Atlantiku. Španělská pevnost Cerro de Montevideo.
7. Florida, speciální meditační místo 120 km od Montevidea.
8. Colonia, nejstarší město Uruguaye s historickými uličkami, majákem a množstvím předpotopních automobilů. 
9.-10. Časně ráno trajektem přes záliv La Plata do Buenos Aires. 
Buenos Aires - metropole tanga u ústí řeky Paraná. Prezidentský palác Casa Rosada, slavné Teatro Colon, hřbitov Recoleta s ostatky Evity Peronové, rázovitá ulička Caminito, tango a parillada v hospůdkách San Angelma. Rezervace Costanera na břehu nejširší řeky světa. Lodní výlet deltou La Plata.
11. La Plata, speciální meditační místo 60km od Buenos Aires.
11.-12. Nočním lehátkovým busem k vodopádům Iguazú, nejmohutnějším na světě. Soutok veletoků Iguazú a Paraná. Vesnice indiánů Guaraní.
13.Argentinská strana vodopádů Iguazú. Lodí do Ďáblova hrdla a na ostrov San Martín, možnost raftingu. Rozsáhlé pěší výlety.
14. Vodopády z brazilské strany. Parque des Aves s volně pobíhajícím amazonským ptactvem. Možný výlet helikoptérou nad vodopády s ohromujícími výhledy.
15. Itaipú, největší přehrada světa na řece Paraná. Pěšky do PARAGUAYE – po Mostě přátelství přes 4.největší řeku světa, Paraná. Pašerácké obchůdky v Ciudad del Este.
16. Letecky do dvacetimiliónového Sao Paula.
17.-18. Nespočetné pláže smaragdového pobřeží Serra Verde. Kostelíky a křivolaké uličky středověkého Parati.  Vodopády,  Zlatá stezka, Historická palírna cachacy, možný výlet lodí po zálivu.
19. Rekreační oblast Angra dos Reis. Nejmenší jaderná elektrárna světa. Nova Iguazu – místo speciální meditace.  Pokud zbude čas, tak se podíváme i do subtropické džungle NP Tijuca s pralesy, vodopády, plody žako a opičáky, lze odsud vidět Rio z ptačí perspektivy.
20. Rio de Janeiro, město samby a karnevalu. Homole cukru, pláže Copacabana, Vermelha a Ipanema.
21. Vrch Corcovado se slavnou sochou Krista. stadion Maracaná.
22. Návrat do ČR /*

/* bude-li problém s letenkami, je nouzově možný odlet z Mnichova či Vídně,  let i návrat  může být  směrován do/z Ria a Sao Paula, nebo v jakékoli kombinaci. Program se pak přizpůsobí tak, abychom o nic nepřišli.

Ohledně programu neváhejte kontaktovat pana Vladimíra Svobodu - 732 606 267, 223 007 094, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Přihlášky
Ohledně přihlášek kontaktujte Míňu Noskovou 777 214 872, která vám zašle požadované informace a přihláškový formulář. Přihláška je platná pouze se složenou zálohou.
Přihlášku s příslušnou zálohou (35.000 Kč+-příplatky a slevy) zašlete 3 měsíce před odletem, do 20.1./15.2.2015.

FORMULÁŘ PŘIHLÁŠKY SI STÁHNĚTE (ZKOPÍRUJTE)  ZDE

 

 

Styl mise
Rádi bychom umožnili účast na misi co nejširšímu okruhu zájemců.
Neobjednáváme proto cestu u cestovní kanceláře, ale jdeme levnější cestou - objednáváme průvodce a organizátora v jedné osobě  - pana Svobodu, který zajišťuje všechno potřebné.
Mnohé služby jsou voleny ekonomicky, kde je to rozumně možné: levnější ubytování po 3-4 osobách na pokoj, linková autobusová přeprava místo letecké.
Smlouva je uzavřena na průvodcovskou činnost – v rámci průvodcovské a organizační činnosti zajistí požadované služby, ne však jako komplet, ale jako objednavatel jednotlivých požadovaných služebCesta se vám výrazně zlevní (o 20%, možná i 30% oproti obdobné ceně cestovky), na druhé straně nedává záruky cestovky na celý zájezd. Ručí za průvodcovské a organizační zvládnutí zájezdu, ne za jednotlivé nakupované služby (za ty ručí jejich provozovatel) ani za problémy typu výbuch islandské sopky, zpoždění letadla, náhlá změna kursu dolaru apod.

Akce nepatří k těm fyzicky náročným. Pro přesuny budeme užívat kombinovanou dopravu,  pronajatá vozidla, místní dopravní prostředky, letadla a trajekt 3-4-lůžkových pokojích (výjimečně 2- či 5-6-lůžkových) s vlastním příslušenstvím. Odpočinout si můžeme na krásných plážích v Brazílii.

Mise má část meditační, kterou zajišťuje Eva Puklová, a turistickou, kterou zajišťuje Ing. Vladimír Svoboda.

Hlavním úkolem organizátora a průvodce tohoto zájezdu není přednášet Vám podrobně historii indiánských obyvatel ani jednotlivých pamětihodností, ale zorganizovat cestu tak, aby bylo co nejméně časových ztrát, abyste se vždy dostali, kam je třeba a nezabloudili, sjednávat noclehy a dopravu a radit Vám, jak zemi nejlépe poznat. Organizátor zajišťuje veškeré zázemí a řeší jakékoliv nenadálé příhody. Má samozřejmě značné všeobecné znalosti z místopisu, dějin a reálií navštěvovaných oblastí, ne ovšem na úrovni specialistů na jednotlivé obory a lokality.

Předností ing. Svobody je umění pružně reagovat na aktuální situace a maximálně využít programového času účastníků.  Očekává určitou spolupráci a samostatnost účastníků, zato nabízí maximum nevšedních zážitků a minimum neefektivně stráveného času.

Cena
Cena 69.500 Kč na 22 dní při 12-15 účastnících se může zvýšit či snížit podle data přihlášky a celkového počtu účastníků. V ideálních podmínkách můžete dosáhnout na cenu 65.500 Kč.

Cena platí při kursu dolaru 22-23 Kč/USD. Přesáhne-li cena dolaru tuto hranici, bude cena zájezdu přepočtena.
Bude-li někdo požadovat komfort a soukromí při ubytování, na které je zvyklý z domova, lze to částečně vyřešit příplatkem za nadstandratní služby. Doporučujeme v tomto případě kontaktovat pana Svobvodu 732 606 267.

Cena hlavní letenky záleží dost na včasném přihlášení. Cena letenky je nejnižší, pokud je zakoupena nevratně a co nejdříve. Dodatečně lze na takovéto letence změnit pouze datum odletu, nelze ji však vrátit ani změnit jméno. Cena byla kalkulována s ohledem na co nejnižší možné náklady a bývá dostupná 2-3 a více měsíců před odletem.

V ceně je
Letecká doprava z ČR do Brazílie (Sao Paulo nebo Rio), vyjímečně v případě, že by letenky z Prahy výrazně zdražily, můžeme použit odlet z Mnichova, Frankfurtu nebo Vídně + dopravu autobusem nebo vlakem z Prahy.
2x přelety v rámci Brasílie (ze Sao Paula nebo Ria do Porto Alegre a z Iguazu do Ria nebo Sao Paula).
Ubytování 18x v pokojích po 3-4 osobách, obvykle (ne však vždy) se snídaní. Vyjímečně ubytování na 2-lůžkových pokojích nebo po 5-6 na jednom pokoji. 
Za příplatek lze zaručit lepší kvalitu (podmínkou je, že se sejde dvojice či skupina se stejnými požadavky). 
2x dálkový přejezd autobusy (Porto Alegre - Punta del Este nebo Montevideo a B.Aires - Iguazu)
Jízdenka lodí
přes záliv La Plata z Uruguaye do Argentiny.
Další veřejná a nájemní doprava (minibus, taxíky), příp. půjčovné aut, jež si můžeme sami řídit. podle potřeby.
Informační materiály – mapky a brožurky k jednotlivým ostrovům.

Slevy a příplatky

- při různém počtu účastníků
Cena platí při 12-15 platících účastnících + 1 vedoucí zdarma, za každého účastníka od 16 do 21 sleva 500 Kč ze základní ceny až na minimální cenu 66.500 Kč/os., jež je dosažena při 21 platících účastnících.
Při méně než 12 platících účastnících příplatek za každého chybějícího 1.000 Kč/os., např. při 8 platících účastnících je cena 73.500 Kč.

- včasné či pozdní přihlášení
Přihláška včetně zálohy 35.000 Kč 3 měsíce před odletem (do 20.1.2015) je se slevou 1.000 Kč.
Přihláška do 15.2. - základní cena
- do 10.3. příplatek+1.000 Kč
- do 1.4. příplatek 2.000 Kč

+ případné vícenáklady letenky a lodi při pozdnějším přihlášení, pokud výrazně stoupnou jejich ceny nebo plánované cenové kategorie budou vyprodány.
Doplatek do 20.3. 2014.

Storno cesty
Bude vyúčtováno v závislosti na již vynaložených nákladech + manipulační poplatek. Ty jsou především cena zakoupených (a obvykle nevratných) letenek (cca 30.000 Kč), těsně před odjezdem přibývají náklady na již objednané ubytování a příp. dopravu. Manipulační poplatek je 1.000 Kč/os.


V CENĚ NEJSOU

Různé fakultativní výlety
Vstupné do turistických objektů
Strava kromě poskytované hotelem
Zdravotní pojištění a pojištění storna

Letecká doprava
letět z Vídně nebo Mnichova (věřím, že ne). Také se může podle vývoje na trhu letenek změnit cílová destinace Sao Paulo nebo Rio -  program dodržíme, ale může být přehozeno pořadí.

Den odletu a návratu de může v závislosti na cenách letenek změnit +-1-2 dni, při zachováni celkové délky cesty.

Pasy a víza
K účasti na zájezdu potřebujete cestovní pas (nejlépe biometrický) platný nejméně dalších 6 měsíců. Jedna z letových vaiant je přes USA (budme se jí snažit vyhnout), pokud budou k dispozici letenky v odpovídajících cenových reacích. Pak by bylo třeba vyřizovat si povolení ESTa ke vstupu do USA (i když bychom jen přestupovali).

Pro turistický vstup do navštívených zemí není nutné vízum.

Bezpečnostní situace
Argentina i Uruguay jsou země velmi slušné, kde se příliš nekrade a nepřepadává. Přesto se trocha pozornosti vyplatí, zejména na pasy a peněžní hotovost. Zdravotní rizika při cestě nejsou velká, země jsou co se týče hygieny na naší úrovni.
Jižní Brazílie se podobá Argentině, teprve v Sao Paulu a Riu jsou vyšší rizika okradení, jež se znásobují karnevalem. 
Přesto je třeba opatrnosti a pečlivě hlídat své cennosti a peníze. Nejcennější je váš pas. Při jeho ztrátě lze očekávat značné komplikace.
Nedoporučuje se navštěvovat riziková místa, jakými jsou například chudinské čtvrti.
Dobrý pozor si dávejte také při nástupu a výstupu z dopravních prostředků. Na pláže se nedoporučuje chodit brzo ráno, pozdě večer a zejména ne v noci. Ani na tato místa neberte cennosti a velké finanční obnosy. Doporučujeme, abyste nenosili drahé ozdoby.

Zdraví
Jižní Brazílie, Uruguay ani Argentina nejsou ze zdravotního hlediska nikterak nebezpečnou oblastí. Vzhledem k jeho poloze v tropickém a subtropickém pásu je přesto třeba věnovat ochraně zdraví zvýšenou pozornost.

Doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A, příp. B). Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (přeočkování u obou vždy po 10 letech). Střediska tropické medicíny obvykle doporučují ještě očkování proti žluté zimnici a břišnímu tyfu, ale záleží na vás, zda těchto doporučení budete dbát.

Malárie se v Brazílii vyskytuje, ale především v Amazonii a běžně se proti ní antimalarika neberou.
Žlutá zimnice a horečka dengue jsou další z nemocí brazilské chudiny, ale turisté na trasách obdobných té naší se do ohrožen dostanou jen zcela vyjímečně.

Můžete chytit i množství dalších nemocí včetně AIDS, ale u žádné z nich nejsou rizika nijak veliká. Největším nebezpečím je náhlý přechod z chladného počasí do oblasti plné tepla a sluníčka, neřízené opalování, dehydratace vlivem tepla a nedostatku nápojů, průjem po požití závadné stravy.

Doporučujeme, abyste s sebou měli kromě dostatečné zásoby léků, které pravidelně užíváte, také příruční lékárničku s léky a potřebami na případné zdravotní obtíže (střevní potíže, bolest, horečka apod.)
Vezměte s sebou platný mezinárodní očkovací průkaz.

Nezapomeňte před odjezdem navštívit kromě svého lékaře i zubaře.

Oficiální informace: Centrum cestovní medicíny, Havelská 14,  Praha 1, tel. 222 094 121 , www.medpharm.cz

Pojištění
Pojištění není v ceně. Můžete si objednat pojištění storna letenky (okolo 500 Kč), pojištění cesty (zdravotní a další) nebo si je zajistit sami. V případě zájmu budu informovat o aktuální nabídce.

Časový posun
-5 hodin

Noclehy a hygiena
18x penziony a levnější hotýlky, obvykle 3-4-lůžkové, vyjímečně 2-lůžkové a 5-6-lůžkové pokoje. Pokoje  jsou se samostatnými postelemi či velkými (manželskými) dvojpostelemi. Pokoje bývají se sociálním zařízením (WC, sprcha - nemusí být vždy teplá voda), s větrákem, občas klimatizací, s úložnými prostory, někde i kuchyňka s ledničkou.

2x noční přejezd v autobusu, 1x noční přelet letadlem (zpáteční cesta)
Za příplatek možno upgradovat lepší pokoje a spát jen po 2 nebo v komfortnějších pokojích (je třeba projevit zájem při přihlašování).

Strava
I když nejsou v ceně zájezdu, často bývají v ceně ubytování snídaně nejrůznějšího typu a kvality. Většinou bývá v Argentině a Uruguayi snídaně kontinentální, v Brazílii formou snídaňového bufetu. 

Stravovat se většinou budeme v místních jídelnách a restauracích, kdo bude mít zájem ochutnat opravdu lidová jídla, může si nakoupit potraviny na ulici či na tržnicích. Strava je pestrá a velmi chutná.

V Argentině je jídlo docela levné, i v Brazílii a Uruguayi se dá najíst za přijatelné ceny. Ceny jsou podobné nebo o něco málo vyšší než v ČR, např. ceny teplého jídla bývají 5 -10 USD, celkem můžete utratit za stravu a pití 10 - 30 US/den.

Z hygienických důvodů doporučujeme konzumaci pouze originálně balených tekutin, které jsou běžně k dostání. Ve větších městech lze v supermarketech koupit téměř všechno, sortiment je srovnatelný s evropskou nabídkou.

Protože na letištích probíhají kontroly a dovážení potravin není povoleno, nevyplatí se a nedoporučuji žádné potraviny dovážet. Argentina, Uruguay i Brazílie jsou nyní cenově relativně levné.

Může se využít elektrická spirála na ohřev vody na kafe, ale často se setkáte s napětím jen 110 V, při kterém má spirála dovezená z ČR jen nepatrný výkon.

Vodu na pití a čištění zubů používejte především kupovanou v lahvích nebo dezinfikovanou, i když voda z kohoutku se obvykle dá konzumovat také. V mnohých hotelech jsou k dispozici nádoby s nezávadnou vodou. Pivo, cola apod. jsou k dispozici všude.

Brazílie: Při návštěvě Brazílie určitě zavítejte do některé z typických místních restaurací a barů, v nichž se podávají výborná jídla, která jsou svým charakterem i chutí naprosto odlišná od evropských zvyklostí. Porce jsou ve zdejších restauracích poměrně velké a ve srovnání s většinou Evropy jsou i ceny jídel velmi příznivé. Hlavními surovinami brazilské národní kuchyně jsou rýže, černé fazole a mouka z manioku a zdejší vaření se vyznačuje používáním velkého množství různých druhů masa - hovězí, vepřové, ruzné klobásy, uzený jazyk apod. Ideálním místem pro jejich ochutnání jsou speciální restaurace, tzv.churrascarias. Brazilci jsou dále velkými milovníky ovocných šťáv, tzv. sucos. V některých oblastech Brazílie je velmi oblíbeným nápojem extrakt ze stonků cukrové třtiny caldo de cana. Tradičním nápojem Brazílie je samozřejmě káva. Ta pravá brazilská má být silná, horká a sladká. Z alkoholických nápojů můžete v Brazílii ochutnat cachacu, což je destilát z cukrové třtiny, a nebo caipirinhu, která se míchá se z cachacy, limetek, cukru a ledové tříště. Ochutnejte také tzv. batidas - koktejly z cachacy, cukru a ovocných šťáv. Pokud se ptáte na pivo, i to je v místních restauracích k dostání. Pivo je tu prý obzvláště dobré, točenému se říká chopp.

Uruguay je známá chovem krav ve velkém, proto je hovězí v Uruguayi nejlevnějším masem (75URG$/1 kg), zatímco vepřové není téměř k dostání. Oblíbený způsob úpravy je parilla nebo barbeque. Koření se do země dováží a je proto docela drahé. Zajímavostí je pití maté. Obyvatelé Uruguaye stále s sebou nosí termosku s horkou vodou a vyřezanou mističku s mátou a slánkou. Silný nálev dolévají vodou z termosky a dodávají si energii.
Argentina se do jisté míry liší od těch ostatních zemí Jižní Ameriky. Zejména co se týče složení obyvatel. V převážné míře zde totiž najdeme přistěhovalce z Evropy. Od toho se taky odvíjí tamější jídelníček. Nejvíce je patrný vliv španělský a italský, ale i třeba polský, na severozápadě země zasahují do jídelníčku země i domorodí Indiáni. Také návyky stolování jsou podobné jako ve středomoří. Snídaně se často sestává pouze z mléka a croissantů. Jako předkrm si Argentinci oblíbili malé plněné taštičky empanadas. K obědu a večeři bývá hlavním jídlem maso a k němu jako příloha zeleninový salát nebo těstoviny (paste). Ve spotřebě hovězího masa je Argentina druhá na světě. V průměru spořádá každý téměř 70 kg hovězího masa. Zdejší hovězí maso oplývá specifickou chutí a je po celém světě velmi vysoce ceněno. Nejčastější úpravou masa je grilování. V některých oblastech jím jsou téměř posedlí a grilují téměř vše, co grilovat lze. Tradiční argentinský gril se nazývá parrilla.

Paraguay: Obyvatelé Paraguaye především pěstují a prodávají ovoce, protože je Paraguay na něj bohatá a roste všude i bez zvláštní péče. Hlavní jídlo je obvykle manioka, kořen stejnojmenné rostliny, který obsahuje hodně škrobu. Pokud jedí maso tak hovězí nebo drůbeží. Jíst vepřové není v jejich kultuře zvykem. Dávají přednost vnitřnostem, protože jsou levnější než maso.

Doprava po trase
Po trase zájezdu se budeme pohybovat veřejnými i najatými dopravními prostředky. 

Klimatické poměry
Trasa mise vede na rozhraní tropické (Rio a Sao Paulo) a subtropické oblasti jižní polokoule (Buenos Aires, Montevideo).

V tropech se roční období, na něž jsme zvyklí z domu, nerozlišují, zima a léto zde neexistuje, teplo je stále a slunko je po celý rok téměř v nadhlavníku. Denní kolísání teplot (ráno – odpoledne) je větší než roční (léto – zima). V některých oblastech je v průběhu roku výrazné kolísání srážek – tzv. deštivé a suché období.

Čím se více vzdalujeme z tropů k pólům, tím je kolísání zimního a letního období větší, v subtropech je již citelné, i když nikterak výrazné.

Duben je v subtropech jižní polokoule obdobím podzimu.

Průměrná teplota v Riu na přelomu dubna a května – ranní 21, odpolední 27 st.C.
Prosinec-duben je deštivější období, květen – listopad je sušší. Průměrně 10 dní v měsíci sprchne.
Buenos Aires – nejjižnější místo naší cesty – má na konci dubna ranní teploty 11 st.C a odpolední 21 st.C.  Deštivější období je od října do března, v dubnu a květnu sprchne v průměru 8 dní v měsíci.


Jazyk
Naprostá většina obyvatel Argentiny, Uruguaye a Paraguaye mluví pouze španělsky, v Brazílii portugalsky. Anglicky se dorozumíte pouze s vybranými průvodci, v lepších hotelích, na letišti atd. V Brazílii se většinou člověk nedomluví, ani když umí španělsky, i když je jí psaná portugalština velmi příbuzná. Mluvená portugalština bývá pro běžného španělsky mluvícího člověka nesrozumitelná. Od nás obdržíte malý španělsko - český slovníček, který doporučujeme si předem alespoň trochu prostudovat.

Jak se zabalit
Užijte si to nalehko! Čím méně věcí ssebou vezmete, tím si užijete méně starostí. Jedeme na misi, ne na módní přehlídku. Největší zima bude v letadle či klimatizovaných místnostech, teplé oděvy nebudete potřebovat. S sebou vezměte plavky, boty do vody, lehčí sportovní turistickou obuv a sandály, letní rychleschnoucí a nemačkavé oděvy, vše do 20 kg váhy. Ideální váha je však okolo 15 kg.

Kromě kufru (na kolečkách, ne na přenášení v ruce!) či batohu na záda si vezměte menší batůžek (můžete ho mít při sobě v letadle, na kratší túry). Užitečný může být hrneček a ponorný vařič (napětí a zásuvky jsou stejné jako u nás).

Do vody (korály, kameny, ježci) se hodí i navlékací boty.

Vezměte si s sebou dostatečnou zásobu opalovacích krémů a repelent.

Elektřina je obvykle 110V - 60Hz. Nabíječky, jež nejsou přizpůsobené na 110V, nabíjejí daleko pomaleji a nenabijí baterie zcela.

Mobilní telefony - frekvence 1800, 1900 MHz je jiná než v Evropě a telefony musí být na provoz v Americe uzpůsobeny. Mnohé novější telefony, tzv. tří- nebo čtyřpásmové se dají použít, ověřte si ale předem!

Osobní lékárnička
Větší města na trase mají vcelku kvalitně vybavené lékárny a není proto třeba s sebou brát léky pro všechny možné případy. Přesto he vhodné některé základní léky mít po ruce. Praktické jsou léky:

proti bolesti (Paralen, ibuprofen), proti kašli, proti teplotě (Paralen, Acylpyrin,...)
proti průjmům a střevním potížím (Endiaron, Reasec, živočišné uhlí apod.),
ochrana proti UV záření: ochranný krém na rty (Jelení lůj) a na opalování (s ochranným faktorem 15-30)
dezinfekční prostředky: Betain, Septonex, příp. peroxid, jod. tinktura
na puchýře a drobná zranění: Běžné náplastě různých velikostí - s a bez polštářku (elastické obinadlo), proti zánětlivým rankám a drobným infekcím (mast nebo zásyp framykoin či sulfonamid)
příp. širokospektrální antibiotika podle doporučení ošetřujícího lékaře (Ambicilin, … ), nově jsou dostupná antibiotika ve 3 denních dávkách

Co se nesmí dovážet:
Je zakázáno dovážet čerstvé ovoce a zelenina, květiny a zahradní rostliny, veškeré druhy masa, semena a biologické přípravky, včelí produkty i další infekčně rizikové potraviny.

Vy a Vaše zavazadla jste během letu pojištěni u leteckého dopravce. V případě poškození či ztráty Vašeho zavazadla se ihned obraťte na přepážku reklamací zavazadel a vyplňte reklamační list. Na pozdější reklamace nelze brát zřetel.

Na palubu letadla si cestující může vzít: 
Tekutiny koupené v letištních obchodech ve vyhrazeném bezpečnostním prostoru, tj. až za stanovišti bezpečnostní kontroly. Pokud si zakoupíte tekutiny, např. alkohol, parfémy … v duty free obchodech na letištích mimo EU, budou vám při vstupu do EU zabaveny, i když budou v řádně zabaleném a označeném sáčku a opatřené dokladem s potvrzením původu a s informací, že je cestující koupili v den letu)

Tekutiny pro osobní potřebu v baleních do 100 ml uložené v průhledném uzavíratelném sáčku o objemu maximálně 1 litr.

Tekutiny nezbytné v průběhu letu ze zdravotních důvodů (např. dětská výživa, léky apod.). V těchto případech musí být prokázána jejich potřebnost a na vyzvání ověřena jejich nezávadnost.

Evropská komise zavádí povinné vyjímání elektronických zařízení (notebooky, rádia apod.) a jejich samostatnou detekční  kontrolu. Ta se týká i svrchního oblečení (bund, kabátů apod.). Tato opatření jsou na letištích EU už aplikována a opatření EU nebude mít vliv na stávající průběh kontrol.

Rozměr kabinových zavazadel:
Kabinová zavazadla jsou limitovány rozměry: 56x45x25 cm. Opatření se netýká jen mimořádně cenných nebo křehkých zavazadel, která však musí být deklarována na odbavovacích přepážkách, kde budou zvlášť označena.

Elektřina
Argentina, Chile, Paraguay, Uruguay 
220 V / 50 Hz

Brazílie  
120 / 220  V  / 60 Hz

Vzhledem k tomu, že se setkáte s jinými typy zásuvek a nižším napětím než je u nás, bude nutný adaptér. Některé hotely mívají  i  220 V a dvoukolíkové zásuvky jako u nás (služba turistům).


Argentina: Elektrické napětí 220 V, frekvence 50Hz. Po celé zemi mají dva různé druhy zásuvek: dva ploché kolíky jako v USA, ale nejsou svisle rovnoběžné, nýbrž skloněné pod mírným úhlem a nebo zdířky na dva kulaté kolíčky ve stejném rozchodu jako ty české, ale menšího průměru. Argentina se tedy řadí k zemím, kde budete potřebovat redukci.

Brazílie: Elektrické zásuvky jsou většinou 110 nebo 120V. Některé hotely mají ale 220V, což je spíš výjimka. (V Brazílii jsou sítě o napětí 110/120 V i 220/240 V, 60 Hz. V oblasti Rio de Janeiro, Sao Paulo, Porto Alegre a Manaus převažuje 110/120 V, v Brasilii a Recife 220 V. Ve většině hotelů jsou zásuvky na 220 V, pro zástrčky se dvěma kulatými nebo plochými kolíky. Doporučujeme adaptér. 

Uruguay: Napětí a frekvence je 220V, 50Hz adaptér není potřeba. 

Telefonování
Telefonovat lze levně z telefonních automatů (převážně na karty, někde i na mince) nebo z veřejných telefonních stanic (locutorio, cábinas telefónicas - bývá I nepřetržitý provoz).

Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v jižní Americe funkční. Mobilní operátoři v Americe fungují na rozdíl od Evropy na frekvencích 1800 a 1900 MHz, je třeba mít čtyřpásmový mobil.

Spojení s domovem
Mobilní operátoři v jižní Americe fungují standardně na 1900 MHz, což je jiná frekvence, než na které fungují GSM sítě v Evropě (900/1800 MHz). Musíte si tedy před cestou ověřit, na které frekvenci Váš telefon funguje. Pokrytí signálem v navštívených zemích má ale daleko k hustotě, na kterou jsme zvyklí v Evropě. Bližší informace o možnostech telefonování z mobilních telefonů žádejte u svého operátora.

Valutové vybavení
Ve všech jihoamerických zemích jsou nejobvyklejší a nejméně problémovou zahraniční měnou dolary. Jiné světové měny jsou nepraktické.
Na týden pobytu je nutno počítat 200-300 USD při šetřící strategii, 300-400 dolarů, pokud si dopřáváte.
Strava vyjde na 10-30 USD/den, záleží na vašich představách.
Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a hradíte si je sami. Počítejte pro tyto účely s částkou okolo 200-300 USD.
Dalšími možnými výdaji jsou fakultativní výlety - lodí  pod vodopády Iguazú, lanovkou na Corcovado a na Homoli cukru v Riu. Kromě toho uvažujte o určité částce na drobné výdaje, suvenýry a finanční rezervě pro případ zdravotních potíží.

Příklad hlavních výdajů:
Hlavní vstupy Buenos Aires - tango 20USD, lodní výlet do delty Paraná 20 USD, vstupy Iguazú 50-100 USD, lodní výlet do vodopádů Iguazú 40 USD, lanovka na Homoli cukru 15 USD, lanovka na Corcovado 20USD, helikoptéra k soše Krista v Riu  40 -100 USD.

Nejpříjemnější variantou je používat k výběrům hotovosti (a někdy i k platbám) kreditní kartu.  Díky kreditní kartě si stačí vzít hotovost jen v minimální potřebné výši (např. 500 USD/os.).

Směnárny jsou na všech letištích i v centrech měst – problémy s výměnou bývají jen v Riu při karnevalu.
Zpětná výměna nespotřebované měny je možná na pozemních hranicích i na letišti, hůře však ve vnitrozemí.

Organizátor
Cestu administrativně zajišťuje Marie (Míňa) Nosková, tel. 777 214 872. Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Organizátorem a průvodcem zájezdu bude cestovatel Vláďa Svoboda, který s námi absolvoval úspěšné cesty na Aljašku, na Havaj, do Indonésie, Polynésie a Karibiku.
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel. 732 606 267, 223 007 094. 

 

 

 

Vyhledávání