Aktualitky

Začátek seminářů

Milí přátelé,
všechny semináře (krom Cesty lásky 1) začínají v pátek ve 14:00 (povídáním a testováním) a vlastní program pak začíná v 15:30.

Transformace Mise Mise na pomoc Zemi 29. duchovní mise na pomoc Matce Zemi - Indonésie, květen 2013
29. duchovní mise na pomoc Matce Zemi - Indonésie, květen 2013 PDF Tisk Email
Uveřejnil(a) Láďa   
Čtvrtek, 17 Leden 2013 14:31

DETAILNÍ PROGRAM vč. podrobných informací k Indonésii a zdravotnické informace
Duchovní mise na pomoc Matce Zemi
Indonésie - Sumatra, Jáva, Bali
květen 2013

Základní program je popsán v předchozím článku. Detailní program se ve své plné podobě dá stihnout jen s nejvyšším úsilím. Předpokládám (autor, průvodce), že podle tempa zájezdu po dohodě vybereme ty nejdůležitější položky a některé vynecháme nebo absolvujeme zkráceně, za zachování celkové trasy a kostry cesty.

Zde si můžete stáhnout povídání s naším průvodcem o Indonésii.

černě – základní položky programu
modře – to, co spíše do programu zařadit
červeně – to, co spíše nezařadït

Z Prahy do Indonésie
1. den odlet z Prahy do Bangkoku nebo Kuala Lumpur (zastávka s prohlídkou města)
2.  BANGKOK, rušný život na řece Chao Phraya, okolní tržnice. Perly thajského chrámového umění – sbírky obřích soch Buddhů - smaragdový Buddha, ležící Buddha, zlatý Buddha. Překrásně zdobený areál Královského paláce.// nebo KUALA LUMPUR – centrum města se zajímavou televizní věží, … … Večerní přílet do dvoumiliónového MEDANU, hlavního města Sumatry.

SUMATRA
3. Pobyt v Medanu můžeme začít exotickými ovocnými hody – rambutany, durianem, mangostínem ad. Krátká prohlídka města - sultánův palác, centrum města, svatostánky všech velkých náboženství - mešita, hinduistický, čínský chrám.
Odpoledne přesun z Medanu do Tangkahanu, který je součástí národního parku Gunung Leuser. Ubytování v překrásné džungli. Jednoduchá, ale vynikající kuchyně Sumatry.

4-5. NP LEUSER, sumaterští sloni a  orangutani:
Ohrožený druh Slona sumaterského - sloní trek, přímý kontakt se slony při jejich koupání, procházky přírodou, pozorování motýlů a malých opic.
Vodní radovánky - koupání v tropické džunglové řece, možnost splutí části řeky na člunu či na pneumatice (tubing).

Možná návštěva domorodé vesničky kmene Karo.
Přesun minibusem nebo fakultativně terénními vozy do další oblasti NP Leuser Bukit Lawang,
Přes říčku Bohorok se přeplavíme k  rehabilitačnímu centru pro orangutany. Z vyhlídkové platformy máme jedinečnou  možnost setkat se s našimi velevzácnými opičími předky (orang utan = malajsky lesní muž) při krmení.

Orangutani se dělí na dva druhy, ohrožený orangutan bornejský (11.000 kusů), který je typovým druhem rodu, a kriticky ohrožený orangutan sumaterský (4.000 kusů).

6-7. K jezeru Toba:
Přejezd do horského městečka Berastagi, centra kmenů Karo-batak, pod  dýmající sopkou Sibayak  (2.094 m). Zde navštívíme batacký skanzen Pamatang Purba.
Z města Prapat pojedeme trajektem po úchvatném jezeře Toba na ostrov Samosir.

Jezero Toba na ostrově Sumatra je největším jezerem sopečného původu na světě, největším ostrovním jezerem na světě (a Samosir je určitě i největším ostrovem na ostrovním jezeře na světě). Na místě jezera došlo v minulosti k celé řade megaexplozí, ale ta nejdestruktivnější přišla před 25 milióny let.

Posvátný ostrov SAMOSIR: pěšky, na motorkách, na lodích či na kolech do tradičních batackých vesnic, např. Tomok, Ambarita a Simanindo s vyřezávanými malovanými domy Bataků, kdysi obávaných lidožroutů.
Památkou na krvavé rituály jsou obětní stoly a poradní křesla. Smlouvání o šamanské hole a tradiční masky.  Uvidíte i kamenné hrobky místních králů.
Ve vesnici Simanindo, za asistence mimořádně hudebně nadaných vesničanů.  se můžete naučit batacké tanečky.

Nocleh na ostrově, v městečku Tuk Tuk.

8-9. muslimská enkláva Banda Aceh, ostrov Pulau Weh

Další den cesta povede přes Pematang Siantar zpět do Medanu. Cestou zastavíte u kávových a olejových plantáží, podíváte se, jak se získává přírodní kaučuk.

Letadélkem do Banda Aceh. Muslimská enkláva na nejsevernějším a nejzápadnějším místě Indonésie, kde platí zákon šarija a také přísná prohibice alkoholu. Vynikající nabídka exotických ovocných džusů.
Plavba na kouzelný korálový ostrůvek Pulau Weh. Reef je odsud co by kamenem dohodil. Nejzápadnější cíp Indonésie, tzv. kilomer Zero,  čeká ještě na své turistické objevení. Koupání a šnorchlování ve vodách Indického oceánu.

VARIANTNĚ TRANSSUMATRANSKOU SILNICÍ
(levněji než návrh s ostrovem Pulau Weh, návrh by se musel časově doladit)
596 km z Prapatu do Sibolgy (126km/3h), Bukittingi (377km/10h) a Padangu (83km/2h), cca 12hod.  cestování, o 2.000 Kč levněji než ostrov Pulau Weh.

8.-10. Dlouhý přejezd /450km, 10h) do BUKITTINGGI, centra minangkabauské kultury, obklopeného sopkami, kde ženy vládnou mužům. Relaxace u jezera Maninjau, Tradiční minangkabauské domy s prohnutými střechami, plantáže všech možných koření: skořice, zázvor, kardamom, pepř, vanilka, kurkuma... Výlet korytem řeky do kaňonu Ngarai Sianok, Japonské tunely a centrum města, kávové plantáže, manufaktury, ukázky tkaní, řezbářství, ruční výroba třtinového cukru. Pokračujeme do Padangu, hlavního města západní Sumatry, nádherné údolí Anai s vodopádem, pláž Bungkus.

JAKARTA

11. přelet přes celou 1500km dlouhou Sumatru do Jakarty.  Okružní jízda městem, prohlídka staré Batavie, centra holandských guvernérů s koloniální atmosférou. Náměstí Merdeka s monumentem Monas.  Nocleh v centru města.
 Podvečerní přístav dřevěných škunerů Sunda Kelapa - ruční vykládka plachetnic stejně jako před staletími. Skvělý kontrast s výškovými budovami centra.

Národní historické muzeum se zlatým pokladem, Merdeka Square, katedrála, mešita Istiqlal, Taman Mini-park s prohlídkou architektury všech indonéských ostrovů.

YOGYAKARTA

12. přelet do Yogyakarty, kulturní metropole Jávy.
Kraton - sultánův palác (stále obydlený) a jeho harém ve vodním paláci Taman Sari, vystoupení hudebních souborů gamellan v sultánském paláci. Působivé představení stínového divadla Wayang Kulit a hinduistického eposu Ramajana v paláci (300 herců) - velkolepá podívaná či tradiční jávské loutkové divadlo.
Nezapomenutelná jízda na bečacích (cyklodrožkách) slavnou ulicí Malioboro podzemní mešita, ptačí trh, turistická tržnice.
Pokud zbude čas, návštěva místních manufaktur na výrobu batiky, výrobnu loutek wayang kulit na stínové divadlo v Kota Gede.   
Při večeři ochutnáme zázvorový drink, kobří steak a možná i cibetkovou kávu.

Další den výlet na nejznámější a historicky nejvýznamnější chrámy dvou významných náboženství jihovýchodní Asie - Hinduizmu (Prambanan) a Budhizmu (Borobudur).
Poté odjedeme ochladit se do výšky 2000 m na vulkanickou náhorní planinu Dieng Plateau s horkými prameny, gejzíry, zhroucenými kalderami, mnohobarevným jezerem a zbytky hinduistických chrámových komplexů z 8.-10. století. Cesta vede přes Madelang a Wonosobo – nejkrásnější scenérie v centrální Jávě s vyhlídkou na sopky Merapi a Sumbing.

12. PRAMBANAN
 komplex hinduistických chrámů pod patronátem UNESCO. Vysvětlíme si rozdíly v náboženstvích (buddhismus, hinduismus, islám). Prohlídka hinduistického 224-četného chrámového komplexu do jehož zdí je vytesán poutavý příběh "Ramajany".

13. BOROBUDUR
monumentální mnohostupňová buddhistická stúpa s tajemnou symbolikou, kterou jednoduše třeba vidět!  Nejlépe za východu či západu slunce. Nejznámější indonéská památka z 9. stol., které se podařilo přežít mnohá zemětřesení, výbuchy sopky Merapi, teroristické útoky a nyní odolává i náporu turistů. Největší historická stavba jižní polokoule a největší buddhistická stupa světa.

Šest čtvercových teras s 504 sochami buddhy a 2500 reliéfy  predstavuje budhistickou vízi kosmu vytesanou do kamení, začínající každodenním životem a spirálově postupující nahoru do Nirvany – budhistického neba. Po cestě možná i prohlídka dalších.mystických chrámů Mendut a Candi Pavon.

Úpatí stále aktivní sopky Merapi.

Přechod pod sopku Merapi, návštěva lávové cesty.
Fakultatívní výlet k plážím Indického oceánu. 

Vznešené chrámy Candi Garuda a Candi Nandi. přejezd ke chrámu Candi Ceto - umístěn vysoko na kopci na úpatí sopky Gunung Lawu připomínající stavby Aztéků, nádherný výhled (možno vidět i nejmohutnějkší sopku Merapi), dále chrám Candi Sukuh s erotickými výjevy.
Výlet k vodopádům a nocleh v Tawangmangu.

14. Solo
Sultánské kratony, návštěva paláce Mangkunegoro. Pasar batik – vyhlášená tržnice s batikami.
Celodenní putování centrální Jávou do vesnice Cemoro Lawang na hraně vulkanického komplexu Bromo-Tengger-Semeru.

15. Vulkán Mt.Bromo
Nocleh u kráteru, brzy ráno pěšky procházka po okraji vulkánu; na ponících nebo džípy na východ slunce na kráteru Bromo (2392 m).
Jedna z nejúchvatnějších přírodních scenérií Indonésie.
Uvidíme i další sopky v oblasti Tengger - Gunung Semeru (3676 m, nejvyšší sopka Jávy) a Gunung Batok.

15. Sirné jezero
Přesun z Mt. Bromo do Bondowoso nedaleko náhorní planiny Ijen, vodopády.
Výstup (3km do kopce) k sirnému jezeru na hranu kráteru sopky Kewah Ijen s úchvatnou scenérií (možnost náročnějšího 30 min. sestupu k sirným nalezištím, odkud místní nosiči vynášejí naráz až 100 kg síry. ruční těžba síry, největší a nejdéle existujicí sirné jezero na světě.

15. Trajektem na Bali
Krajinou sopek přes Probolingo do Banyuwangi - přístavního města východní Jávy.
Večerním trajektem na ostrov bohů BALI. Jedinečná forma hinduismu se zde praktikuje s neutuchající vášní, inspirovala barvité výtvarné umění, řemeslnou výrobu,  odívání i taneční kulturu.

16.-17. Severní Bali
Podél severního pobřeží ostrova jedeme na pláž Lovina na romantickém severu Bali.

Nocleh v přímořském letovisku Lovina beach.
Zasloužený odpočinek na černých vulkanických plážích, koupání, fakultativně vyjížďka na pozorování delfínů.

Banjar - návštěva jediného buddhistického chramu na Bali a termálních pramenů.

Přes Singaraju k vodopádům Git Git.
Horská silnice mezi stupňovitými rýžovými terasami nad jezery Buyan a Bratan.
Vodní chrám Ulun Danau, zasvěcený bohyni jezera Bratan. Fantastický výhled na okolní sopky.
Návrat na Lovina Beach, nocleh.

Ráno zdoláme 1750m stoupání (naštěstí mikrobusem) k panoramatické vyhlídce na sopku Batur i na stejnojmenné jezero na úpatí nejvyšší balijské hory, posvátné sopky Agung (3 142 m). Kintamani, komplex 22 chrámů na 7 terasách. 

17. Východ Bali
největší balijský chrám Besakih rozkládající se na úpatí vulkánu Gunug Agung (3142 m)
Návštěva Tangananu, vesničky, kde žijí původní obyvatelé Bali, kterým se říká Agabalijci. Zajímavé trhy s jejich výrobky.

Vodní palác, královské koupele Tirtaganga.


K nejvýznamnější stavbě Bali – chrámu Besakih, který tvoří přes 300 věžiček. Budete moci pozorovat nejvyšší vulkán Gunung Agung. Podél malebných terasovitých rýžových polí pojedete do vesnice Selat a vodního paláce Tirta gangga.
Trajektem na ostrov Lombok se 3726 m vysokou sopkou Gunug Rinjani.

18.-19. Lombok
Lombok vyhledávají zejména ti, kterým připadá ostrov Bali přeplněný turisty. Je oázou klidu a pohody.
Ubytování v resortu na „tajném ostrově“ Gili Gede u Lombockého pobřeží.
Perlové farmy v okolí, výlet kajakem po přírodních zázracích okolí.
Výlet lodí na korálové ostrůvky Gili, pověstné azurovou vodou, bělostnými plážemi a skvělými možnostmi pro potápění a šnorchlování, rybaření, grilování ryb a konzumaci mořských plodů. 

20. do Ubudu
Trajektem z Lomboku do balijského Padangabaje.
Zajímavou krajinou do centra balijské kultury a umění, Ubudu, navštívíme  „netopýří chrám“ Goa Lawah, soudní palác Kertha Gosa, kde se dávní králové radili o osudu provinilců s bráhmany, kultovní Sloní jeskyni Goa Gajah s falickým symbolem boha Šivy a léčivé vody Chrámu posvátných pramenů Tirta Empul (založeného  v 10.stol.), v němž pobýval i někdejší prezident Sukarno.
Bazén očisty v Tirta Empul.

Ubud, městečko malířů, kde i přenocujeme. Balijské masáže, nákupy v krámcích a galeriích, malířské a dřevořezbářské dílničky, kde můžete trávit hodiny obdivovaním zručnosti a kreativity balijských umelcov. Tradiční balijská večeře. rituální opičí tanec Kecak.

Možné představení balijských tanců - legendární tanec démonů – Barong, mužský tanec Baris či tanec královské legendy Legong, doprovázené bubny a gamelanovým orchestrem.
Uvidíme i pohřební rituál?
Pura Dalem - chrám mrtvých v džungli.
Opičí prales v okolí chrámu mrtvých (Pura Dalem), kde můžete nakrmit buráky své opičí obdivovatele, makaky.
Kamenická ves Batubulan

21. do Kuty.
Návštěva specializovaných uměleckých osad – Kemenuh se zručnými řezbáři tajemných masek, Celuk, proslulé stříbrotepci a vesnici kamenosochařů Batubulan.

Taman Ayun - státní chrám někdejšího království Mengwi (17.stol.), jeden z nejvkusnějších a největších balijských chrámů.

Pokračujeme k balijské ikoně, chrámu Tanah Lot na mořské skále. Oficiálně nejhezčí západ slunce na celém Bali je trochu znehodnocený davy turistů.

22. Kuta Beach a Jižní Bali.
Ubytování v oblasti Kuta/Legian Beach. Nekonečné pláže se zázemím myriád obchůdků, barů a restaurantů, noční život, plážová zábava a kýčovité suvenýry. Kuta není krásná, ale není ani nudná. Její bratříček Legian
Mystické rozloučení s Bali – západ slunce u chrámu Uluwatu, visícím na mořských útesech. Posvátné opice, rituální opičí tanec Kecak.

23. Singapur
přelet do Singapuru, v malajštině znamená „Lví chrám“, křižovatka národů, nejbohatší městský stát Asie. Procházka městem asijské budoucnosti, futuristickou pěší zónou, navštívíme singapurskoun operu, zúčastníme se nočního safari, skočíme si na arabskou kávu v arabské čtvrti nebo se s miliónem dalších turistů vrhneme do šílenství spojeného s nakupováním.

Ostrov Sentani je další možností – je zábavním centrem celého Singapuru a lze se zde i vykoupat.

24. Letecky do Prahy


DALŠÍ PODROBNÉ INFORMACE O MISI DO INDONÉSIE vč. informací zdravotnických

V dalším upozorňuji hlavně na možná úskalí cesty do Indonésie. Je lépe vědět, do čeho jedeme. Na druhé straně - není se čeho bát – Indonésie je pohodová země, jedeme tam ve velké skupině, budeme si pomáhat navzájem, tolerovat se a budete mít oporu I ve mě, průvodci.

Rád bych vyhověl všem – pohodářům i těm turističtěji založeným, rád bych, aby bylo na vše dostatek času, abyste si odpočinuli, dobře se najedli a přitom toho zažili co nejvíc, aby cesta příliš nezatížila vaši peněženku, aby …. Jak víte, nejde vždy vše a celá mise je cestou kompromisů.
Vladimír Svoboda

Snažil jsem se při sestavování programu, abychom si poskládali mozaiku života našich indonéských přátel v co největší šíři. Program je co nejpestřejší. Na podrobné poznání všech turisticky nejvýznamnějších oblastí Sumatry, Jávy, Bali a Lomboku ale 21 dní nestačí. Vzhledem ke značné rozloze oblasti jsou vybrána místa typická a zároveň turisticky poměrně dobře přístupná. Čas na odpočinek je vždycky vzácný, ale snažím se vyhovět předpokládanému složení účastníků a naplánovat spíš pomalejší tempo a aby nám zbyl čas jak na meditaci, tak i na radovánky u moře.

Buďte, prosím, tolerantní k drobným změnám programu. Cesta je sice naplánována na hodiny, ale nelze dopředu počítat se všemi zdrženími, která mohou nastat.

Přestože je čas tím nejdrahocennějším, co máme, musíme se smířit s tím, že jeho část strávíme čekáním na letišti či řešením problémů, jež se mohou na trase vyskytnout. V případě výjimečných událostí, z nichž vyjmenuji např. nesjízdné silnice, poruchu autobusu, extrémně nevhodné počasí, se budeme snažit případnou časovou ztrátu dohnat zvýšeným úsilím všech účastníků, může však dojít i na náhradní varianty, jež budou vzniklou situaci řešit nejvhodnějším způsobem.

Dodržování časů odletů bývá slabinou místních společností. Nedá se s tím prakticky nic dělat.  Zpožděná letadla někdy mohou narušit program zájezdu. Budu se takováto zdržení ve spolupráci s leteckou společností řešit )a počítat s nimi přim plánování programu), nemohu však v tomto případě ručit za dodržení plánovaného programu.

NÁROČNOST
Cesta není nijak fyzicky náročná, většina cesty je přizpůsobena méně pohyblivé části účastníků mise. Pro ty zdatnější je na několika místech jako varianta připraven turistický program (NP Leuser na Sumatře, Mt.Batur a Kawah Ijen na Jávě, horská jezera severního Bali). Turistické trasy jsou běžně 1-3km, vyjímečně i 5 km dlouhé, volitelné programy pro zdatnější mohou dosahovat i přes 10 km.

Obtěžovat vás může vlhké tropické podnebí, menší míra komfortu a čistoty v domorodých oblastech, v některých případech nezvyklá strava a nižší hygiena stravování.

Na trajektech se může projevit lehce i mořská nemoc.

Dopravní prostředky nejsou vždy tak komfortní, jako jsme zvyklí v Evropě. Sedadla jsou obvykle menší,s  menším prostorem pro nohy – ale dost často budete mít taková sedadla k dispozici dvě.

KLIMATICKÉ PODMÍNKY
Ostrovy Sumatry, Jávy, Bali a Lomboku leží v tropickém pásmu mezi 5.stupněm severní a 9. stupněm jižní šířky.
Díky poloze na rovníku se v Indonésii projevuje tropické klima s obdobími sucha a monzunů. Průměrné roční srážky dosahují v nížinách 1780 - 3175 mm a až 6100 mm v horských oblastech. Nejvíce srážek je zaznamenáváno v horských oblastech na západním pobřeží Sumatry, na západě Jávy, na Kalimantanu, Sulawesi a Nové Guiney. Průměrná vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 80 %.

Klima se na různých částech Indonésie liší, zhruba se dá říci, že na Jávě, Bali i Lomboku v březnu končí deštivější část roku a na Sumatře je vlhko celoročně. Letní či zimní období se na rovníku nerozlišuje, teplo je tu po celý rok. Obvyklé ranní teploty jsou okolo 20-25 st.C,  odpolední okolo 30 st.C. Teplota tedy nijak závratná, ale vysoká vlhkost vzduchu a případné polední sluníčko mohou pobyt značně znepříjemnit.

V několika případech, kdy se vyvezeme do hor na východ slunce (Mt.Bromo, Kawah Ijen. Jezero Batur), mohou ranní teploty poklesnout na 5-10 st.C.

Dle statistik je v květnu na Bali 60% pravděpodobnost slunečného počasí – v průměru 3-4 dni v týdnu je oblačno a 1-2x týdně prší.

Chtěl bych upozonit i na problémy spojené s překotnou urbanizací indonéských měst, jako je znečištění ovzduší, dopravní zácpy, přebytek odpadu, pro nás někdy nezvyklý nepořádek a nedostatek kvalitní vody, a také na přemíru turistů v některých oblastech, považovaných za „turistické ráje“ – abych si vyčistil svědomí a vyjmenoval všechna možná negativa, se kterými se můžeme setkat.

ZDRAVÍ A BEZPEČNOST
Indonésie není nijak nebezpečnou z hlediska kriminality, hrozí zde ale mnohé tropické nemoci včetně malárie, - mezi turisty, cestujícími po hotelích, je ale jejich výskyt podstatně nižší. Současné chřipkové epidemie oblast Oceánie příliš nezasahují. Větší je prozaické nebezpečí zvrtnutého kotníku či úžehu než přivezení exotické infekce.

Problémem mohou být stravovací potíže, vzniklé z nízké odolnosti vůči nezvyklým druhům stravy, i z nízké imunity na nižší úroveň hygieny.

Pozor na infekce přenášené vodou, potravinami  - prevencí je důsledná osobní hygiena a dodržování hygieny stravování; rovněž pozor na infekce přenášené hmyzem a členovci – je vhodné používat repelentní přípravky a ochranu oděvem.. Důrazně doporučuji pít pouze balenou nebo převařenou vodu. Všechnu čerstvou zeleninu je třeba před konzumací uvařit a ovoce oloupat, příp. vydezinfikovat. Nejjednodušší je konzumovat zeleninu či ovoce loupanou (banány, pomeranče, ananasy,...) či vařenou.

Do navštívených zemí nejsou vyžadována žádná povinná očkování, jsou pouze očkování doporučená. Všeobecně se velmi doporučuje očkování proti žloutence A, břišnímu tyfu, příp. tetanu (pokud je nemáte).

Proti malárii neexistuje očkování, pro krátkodobé pobyty lze riziko snížit tabletami, tzv. antimalariky. Protože tablety nejsou univerzálně účinné a jejich požívání není zdravotně zcela neškodné, je otázkou, zda je brát či ne. Přikláním s spúíš k ochraně proti malárii pomocí repelentů a oblečení s dlouhými rukávy.

Hygienickou situaci je možno konzultovat s odborníky ve specializovaných centrech cestovní medicíny, hygienických stanicích nebo očkovacích centrech.  Podrobnější výtah oficiálních informací cestovní medicíny je přiložen na konci tohoto letáku.

ČAS
Při cestě se budeme muset vyrovnat s  časovým posunem. V Indonésii je oproti ČR o 5-8 hodin více, v závislosti na oblasti a na letním či zimním času.
Doporučuji si nastavit nový čas co nejdříve, nejlépe již při cestě letadlem. Snažte se již v letadle přizpůsobovat svůj spací režim budoucím časovým změnám!

CESTOVNÍ FORMALITY
Jediná země, do které je třeba vízum, je Indonésie, a vízum lze vyřídit na hranici formou nálepky a razítka do pasu za poplatek 25 USD.

Víza jsou udělována občanům ČR na zastupitelských úřadech/konzulátech Indonésie. Nově je občanům ČR poskytnuta možnost získat za 25 USD 30ti denní víza při příjezdu. Při podání žádosti o vízum je vyžadováno potvrzení o zajištění zpáteční letecké dopravy ze země (stačí rezervace letu). Lze žádat i o delší turistické vízum, maximálně však na 60 dní, ovšem v tomto případě je k žádosti požadováno předložení originálu zpáteční letenky a prokázání finanční solventnosti (výpisem z účtu). Víza nelze ve většině případů dále prodlužovat na území Indonésie. Při příletu do Indonésie je nutné vyplnit pasovou průvodku a uchovávat jí v pase po celou dobu pobytu v zemi. Odletový díl pasové průvodky se odevzdává pasovému úředníku při odletu ze země a za jeho ztrátu hrozí pokuta.

Všechny ostatní navštívené země (Thajsko, Singapur, příp. Malajsie) jsou pro turisty bezvízové.

Je nutné, aby doba platnosti vašeho pasu byla minimálně o 6 měsíců delší, než je předpokládané datum opuštění oblasti.

Bezvízový styk nezaručuje automaticky vstup do země. Imigrační úředníci rozhodují o povolení vstupu až na hranicích - turistům razítkem udělují povolení ke vstupu, ale nárok na něj není. V zemích JV Asie však nebývají běžně se vstupem turistů žádné problémy.

UBYTOVÁNÍ
Při zájezdu se setkáte s pestrou paletou ubytování. Heslem je rozumné pohodlí za rozumnou cenu.
Většinou budete ubytováni ve dvojlůžkových pokojích se dvěma postelemi. Vyjímečně v některých případech, např. při nedostatku ubytovacích kapacit, anebo na přání, pokud nechcete trhat partičku, můžete být ubytováni i ve větších 3-4-lůžkových pokojích.

Ve venkovských oblastech bývá ubytování prostornější, útulněkší, ale někdy méně kvalitní. Ve městech bývají pokoje stísněnější a může se prolevit hluk z uzlice.
 
Klimatizace bude občas, voda se sprchou bude vždy – občas (ne pravidelně) mohou být sprchy společné, občas nepoteče teplá voda (ale ta studená je v podstatě v Indonésii značně vlažná) a občas bude místo sprchy tradiční „mandi“ – polévárna.

Na krátkou část cesty se staneme novodobými Robinsony. Preferuji poznávání domorodé kultury a budu rád, když vyzkoušíme i tradičnější noclehy v upravených domorodých chalupách.

DOPRAVA
Mezi ostrovy budeme přelétat letadly (či letadélky) místních asijských a indonéských společností. Jejich spolehlivost není vysoká, personál je ale ochotný a usměvavý.

Mezi Jávou, Bali a Lombokem  budeme využívat i místních trajektů.

Doprava na jednotlivých ostrovech bude zajištěna najatými mikrobusy či autobusy. Story z místních dopravních prostředků patří ke koloritu jihovýchodní Asie - kvalita vozového parku odpovídá celkovému rozvoji civilizace v těchto zemích – tudíž je nevalná. Klimatizaci mají téměř všichni, ale ne vždy funguje. Sedadla jsou různé kvality – od komfortních křesel po drncavé lavice.

Minibusy nejezdí nijak rychle, hlavně kvůli dopravním zácpám. Sedadla jsou malá a nepříliš pohodlná (ve srovnání s Evropou) na osobu.

Na několika krátkých úsecích bude výhodnější si pronajmout terénní automobil – v NP Leuser na Sumatře, při výstupu na sopku Mt.Bromo. Náklady na něj nejsou zehrnuty v ceně. V zásadě není nutností si je objednávat – úsek pod Mt.Batur (cca 5km) mohou zdatnější absolvovat pěšky, terénní zkratku v NP Leuser lze objet podstatně delší trasou minibusem či zvolit variantu delšího treku (cca 20km).  Určitě vyzkoušíme i typické místní drožky - bemo, ojeky, bajaje ad.

STRAVA
Ve většině ubytování bývá v ceně snídaně (pokud nebude, nahradíme). Podle okolností na oběd, večeři nebo něco mezi obědem a večeří zastavíme v místních jídelnách či levných restauracích. Vyzkoušíme téměř všechny druhy typicky indonéských jídel – nasi goreng, cap cay, mie goreng, gado-gado, ikan, bakso, saté, soto, ad.

Budu takto zajišťovat dvě jídla denně, takže váš žaludek bude zabezpečen tak ze 75%. Zbývající čtvrtinu doplníte buď občasnou návštěvou dražší, turistické restauraci nebo si koupíte něco na ulici. Nepředpokládám, že se budeme vařit – v Indonésii je jídlo levné a tak se to vůbec nevyplatí. Jídlo nebude zajišťováno při zastávkách mimo Indonésii.

VÝMĚNA PENĚZ
Každá z navštívených zemí má svoji měnu.

Thajský baht = 0,64 Kč
Indonésie 1000 rupií = 2 Kč
Singapurský dolar = 15,6 Kč
Malajský ringgit = 6,3 Kč

Žádnou z těchto měn mimo území dotyčného státu běžně nesměníte. Nejlépe si jako měnu s sebou vzít americké dolary nebo Euro. Americké dolary by měly být nejnovější ročníky (max. 5-9 let staré) a v dobrém stavu. Série začínající na CB a DB nebývají vůbec směnitelné (je velké množství padělaných dolarů). Mimo hlavní města a turistická centra se člověk setká s různým kurzem za jednotlivé bankovky, proto je lepší měnit "stovky". Za starší dolary dostanete obvykle méně než za nové, nebo vám je vůbec nesmění, kromě toho se mohou lišit i kursy malých a velkých bankovek (za jednodolarovky dostanete v některých směnárnách až o 20% méně).

Lepší je měnit v bankách a oficiálních směnárnách, než v pololegálních směnárnách v obchodech (i když v nich nabízejí lepší kursy).

Stále výhodnější je mít s sebou slušnou platební kartu (přesněji debetní kartu). Následky okradení a ztráty kreditky méně bolestivé než při ztrátě hotovosti. Nejspolehlivější jsou VISA a Mastercard, k ničemu jsou tzv. mezinárodní karty elektronické, jež nemají čísla a jméno vyraženy reliéfně, ale jen vytištěny). Karta musí být tzv. embosovaná (číslo karty je vytištěno plasticky) – embosovaná je většina všech používaných karet.

Pokud máte fungující platební kartu, můžete s ní vybírat hotovost z bankomatů, které jsou na všech letištích a na dalších místech (kromě Kiribati). Při výběru bývá účtován poplatek ve výši 100-150 Kč. Při výběrech vyšších než cca 100 dolarů je to zdaleka nejlevnější způsob, jak místní měny pořídit.

Platit platební kartoz je možné v navštívených zemích jen omezeně, obvykle v dražších obchodech, vybraných supermarketech, v cestovkách. Kursy jsou při přímých platbách výrazně lepší.

Mám s výběrem peněz z bankomatů bohaté zkušenosti a rád vám poradím, příp. budu při výběrech asistovat.
Je nutné mít u sebe vždy nějakou hotovost v nižších bankovkách. Se zpětnou výměnou nespotřebovaných peněz problémy nebývají. V sousedních zemích se obvykle dá vyměnit i omezené množství místních měn přímo mezi sebou.

OSOBNÍ ROZPOČET
Částku, kterou si máte vzít s sebou, je obtížné odhadnout. Každý utrácíte individuálně.

Doporučené množství deviz na 24-denní cestu, pokud nemáte kreditní kartu, je alespoň 500USD, v případě větších nároků na fakultativní programy 1.000 USD. V případě, že máte spolehlivou platební kartu, stačí hotovost 100-200 USD.

Za stravu utratíte minimum, nápoje stojí typicky okolo 5 Kč / 1-2l voda, káva bývá také okolo 5 Kč, značkové nápoje a pivo stojí podstatně víc (20-30 Kč).

Suvenýry jsou v Indonésii velmi levné a jejich tu záplava. Doporučuji se nakupování suvenýrů co nejvíc vyhnout, přesto se asi neubráníte a nějakých 50-100-200 dolarů utratíte.

b do většiny hlavních památek je v ceně.

Letištní poplatky na místních letech jsou v řádech desítek až stovek korun (platí se v rupiích), částka celkem určitě nepřesáhne 1.000 Kč.

Terénní auta stojí obvykle okolo 500 Kč na krátký výlet, 1.000-2.000 Kč na celý den / počtem účastníků, jízda na koni, oslu.

Největší částky můžete utratit za výlety na delfíny, lodní výlety za šnorchlováním či potápěním, návštěvy kulturních a tanečních představení a další fakultativní možnosti.

Nejskromnější účastníci, kteří neutrácejí za fakultativní výlety ani za drahé suvenýry, mohou vystačit s 50-100 USD/týden, ti náročnější by měli počítat 2-3x tolik. Znovu upozorňujeme na výhody kreditních/debetních karet – nepotřebujete si pak brát žádné velké rezervy.

Výtah oficiálních informací o zdravotní situaci v Indonésii

Doporučené očkování: Pro běžné cestovatele je doporučováno očkování proti žloutence A a B a proti břišnímu tyfu.

Střevní potíže: Indonésie patří mezi oblasti vysokého výskytu cestovatelského průjmu s dramatickým nárůstem pro osoby, které se stravují mimo hotely. Mezi původce, kteří nejčastěji způsobují vznik akutního průjmu, patří enterotoxigení E. coli, Shigella spp., Campylobacter jejuni. Jako původce chronického průjmu se nejvíce zjišťuje Entamoeba histolytica a Giardia lamblia.

Malárie: (=preventivní užívání) preparáty   Malarone nebo Lariam doplněná o expoziční profylaxi. Velkoměsta Jávy, Bornea a Sumatry, turistické oblasti Jávy a Bali jsou malárie prosté a preventivní užívání antimalarické chemoprofylaxe není nutné. Riziko získání malárie je především ve venkovských oblastech, hlavně na Nové Guinei, Borneu, Sulawesi a v bažinatých částech Sumatry. Vyskytuje se P. falciparum v přibližně 65 % s rezistencí na chlorochin, P. vivax zahrnuje zbylých 35 % a je také rezistentní na chlorochin. Proto je při pobytu v těchto oblastech doporučována profylaxe

Žlutá zimnice
se v Indonésii nevyskytuje, ale platný certifikát o očkování může být vyžadován od cestovatelů, kteří přijíždějí z nakažených oblastí (subsaharská Afrika, Latinská Amerika).

Cholera je každoročně hlášena z některých odlehlých oblastí této země, očkování proti této nemoci však není vyžadováno.

Velmi častým importovaným onemocněním je horečka dengue s maximem výskytu od března do dubna na konci období dešťů.

Japonská encefalitida se vyskytuje na mnoha ostrovech od listopadu do března. Očkování vhodné zejména při návštěvě venkova v období dešťů nebo u dlouhodobých pobytů. 

Vzteklina je v Indonésii relativně častým onemocněním, očkování je doporučováno jen pro osoby pobývající déle než 1 měsíc v odlehlých oblastech bez zdravotní péče nebo pro osoby, které přijdou do častého kontaktu se zvířaty.

Mor se vyskytuje v několika venkovských oblastech, místa výskytu jsou především v horách centrální Jávy. Očkování je doporučeno v opravdu speciálních případech pro profese, jako jsou geologové, archeologové nebo misionáři.

Schistosomóza
je také hlášena, nejčastěji z centrální oblasti ostrova Sulawesi.

Od července 2005 je z této oblasti hlášen výskyt epizoocie ptačí chřipky H5N1 s přenosem na místní obyvatelstvo a s více než dvěma desítkami úmrtí. Přenos na turisty nebyl zatím zaznamenán.

Záškrt - při intenzivnějším kontaktu s místní populací (např. přesuny místní hromadní dopravou, pobyt u místních obyvatel), cestovatel nad 40 let věku – přeočkování 1 dávkou minimálně na 10 let (bez věkového omezení). Možné současné přeočkování jedním vpichem i proti tetanu, případně i černému kašli.

Meningitida - při kontaktu s místní populací nebo při fyzické námaze, např. trekking, stopování, dlouhé túry, cykloturistika, přesuny místní hromadní dopravou se lze nechat očkovat 1 dávkou vakcíny Menveo.

Shrnutí: Očkování proti choleře, neštovicím a žluté zimnici není vyžadováno, doporučuje se očkování proti žloutence typu A, břišnímu tyfu a případně tabletky proti malárii. Předpokládá se platnost očkování proti tetanu, příp. obrně. Riziko malárie je nepatrné v horách, Jakartě, velkých městech a turistických centrech na Jávě a Bali, v ostatních oblastech je podstatně vyšší. Pozor na častá střevní (průjmová) onemocnění!  Nedoporučuje se nepřevařená voda. Lékařská služba je dostupná i v menších městech, hůře na odlehlých ostrovech. Vlhké tropické dusno po celý rok, horší ještě v období dešťů.

Šťastnou cestu!!!!
 

Vyhledávání